віртуальна виставка
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ПЕРІОДУ РЕНЕСАНСУ
МЕТА: ознайомити учнів з літературним спадком епохи Відродження, історією розвитку та піднесення культури українського народу.
ВСТУП
Ренесанс в українській культурі був своєрідним і як історичний етап хронологічно не збігався з італійським або західноєвропейським Відродженням. Ренесанс почав торувати свій шлях на українських землях вже на початку XVI ст. Однак лише в другій половині XVI ст. та в перші роки XVII ст. прояви Ренесансу стали досить помітними. Ренесанс в українській культурі був своєрідним і як історичний етап хронологічно не збігався з італійським або західноєвропейським Відродженням. Ренесанс почав торувати свій шлях на українських землях вже на початку XVI ст. Однак лише в другій половині XVI ст. та в перші роки XVII ст. прояви Ренесансу стали досить помітними.
Тогочасні гуманісти намагалися звільнити культуру від середньовічної стереотипності, наблизити її до античних ідеалів прекрасного. Для цього перш за все потрібно було знання стародавніх мов, адже тільки так можна було знайомитися із античними зразками писемності. Отже, велика увага приділялася гуманітарній освіті, а також діяльності, безпосередньо пов'язаній з освітою та наукою, зокрема, книгодрукуванню.
Започатковане було книгодрукування в Німеччині в середині XV ст. Иоганном Гутенбергом, який видав "Біблію". Згодом у Римі вийшла друком перша книга українського автора — поета Юрія Дрогобича, пізніше видавалися книги у Кракові та у Празі. Першими надрукованими на території України книгами стали "Апостол" і "Буквар", які були видані в 1574 р. у Львові Іваном Федоровим.
Зазнавала змін система освіти. Саме за Доби Ренесансу українські студенти почали вирушати на навчання в університети інших країн — до Краківського, Падуанського, Болонського, Празького університетів. У другій половині XVI століття з'являються спроби заснувати виші школи і в Україні — так виникла Острозька школа, ректором якої був Герасим Смотрицький. Острозька школа давала ґрунтовні знання з грецької, церковнослов'янської, латинської мов та з основних гуманітарних предметів.
Саме на період Ренесансу припадають протиріччя між Західною та Східною церквами з приводу культурних взаємин та перспектив подальшого розвитку. Основні розходження між церквами полягали у догматі присвятої трійці, вченні католицької церкви про чистилище, різниці у обрядах, а також у календарних стилях. Все це призвело до появи значної кількості полемічних творів. Серед українських полемістів, які зробили значний внесок в історію української літератури епохи Відродження, слід згадати Герасима Смотрицького ("Ключ від царства небесного"), Христофора Філарета ("Апокрисис"), Івана Вишенського ("Посланіє до єпископів", "Пересторога").
У період Ренесансу з'являлися твори поетів-гуманістів. Україна разом з іншим світом переживала часи піднесення культури. Основоположниками гуманістичної культури в Україні у XV—XVI ст. слід вважати таких діячів і вчених, як Юрій Дрогобич, Павло Русин із Кросна, Лукаш з Нового Мяста, Станіслав Оріховський.
"Апостол" та "Бувар"- виданий Іваном Федоровим у Львові 1574 року

Поезії Герасима Смотрицького
"Апокрисис" Христофора Філарета
"Посланіє до єпископів" Іван Вишенський
Юрій Дрогобич
Станіслав Оріховський-Роксолан