Ігрові форми роботи з молодшими школярами з метою пропаганди та виховання культури читання
Основними напрямками діяльності бібліотеки є інформаційне забезпечення освітньої і виховної сфери, допомога у вивченні і розширенні знань учнів, популяризація читання серед учнів, виховання культури читання, організація дозвілля дітей, розвиток їхніх творчих здібностей.
Кожен маленький читач, переступивши поріг бібліотеки, потрапляє у світ дитинства, книги, читання.
Специфіка роботи з дітьми в бібліотеці зумовлює необхідність займатися розвитком різноманітних літературно-творчих, читацьких і письменницьких здібностей, при цьому відмітимо, що роль книги і читання в формуванні духовних цінностей дітей молодшого шкільного віку важко переоцінити. Читання - складний творчий процес, що вимагає участі інтелекту, емоцій, уяви, пам'яті юного читача, що спирається на весь його духовний досвід. Результатом цього процесу є збагачення особистості людини.
Читання спонукає особистість до творчості, незалежно від того, в чому ця творчість буде надалі виявлятися. Проходячи школу творчості разом з авторами книг, у людини з'являється потреба в самовираженні. Не випадково, що бажання писати, малювати, імпровізувати, пізнавати, творити народжується у людини в процесі дитячого читання.
Всі достоїнства дитячого читання виходять з першооснови літератури - мови. Читаючи, людина занурюється в мовну стихію. Саме з слова, з його образності, він черпає духовне життя. Вплив кращих творів художньої літератури на естетичне виховання читачів, особливо юних, величезний. Впливаючи на емоції і почуття людей, ці книги формують у них думки про життя, уявлення про ідеал, етичну і моральну поведінку.
Художня література розвиває емоційно-почуттєву сферу дітей і їх пізнавальну активність, вмотивовує осмислення життя, сприяє рефлексії, формує ціннісні орієнтації молодших школярів, їх мовну культуру.
Вважаючи читання основним способом входження в культуру, необхідно вибудовувати роботу по підвищенню якості читання. Дослідницька діяльність учнів, участь в творчих і інтелектуальних конкурсах, грі, створення комфортного для читання середовища в бібліотеці - все сприяє зануренню дітей в світ книжок.
Відмітимо, що дітям дуже не вистачає уваги з боку дорослих до їх читацьких інтересів. Авторитет батьків і педагогів, бібліотекарів в цьому віці ще досить високий, щоб вплинути на захоплення дітей, допомогти їм у виборі книг. Ось чому значення бібліотекаря в залученні дитини до книги в цей період є таким, що визначає подальше ставлення дитини до книги та читання взагалі. Розташувавши до себе дитину усмішкою, добрим відношенням, бібліотекар створює атмосферу довірчих відносин з ним і, отже, отримує можливість впливати на нього, розвивати.
Незважаючи на те, що читачі семи - десяти років відрізняються по техніці читання, рівню начитаності, колу читання, інтересам, їх об'єднує особливий «дитячий» етап читацького розвитку .
Дитина в цьому віці ще не усвідомлює в повній мірі книгу як джерело інформації, джерело знань. Немає помітної диференціації у читанні дівчаток і хлопчиків. І ті, і інші однаково люблять книги про тварин, рослини, про навколишні предмети. Як і в дошкільному дитинстві, велике місце у читанні займає казка - літературна і народна, пригоди, розповіді, вірші.
І ще одна особливість сприйняття молодшими школярами звертає на себе увагу - здатність взнавати себе і інших в прочитаній книзі. Це дуже важливе уміння - думати про інших, як про самого себе, порівнювати себе з іншими. Психологи вважають, що таким умінням володіють читачі з багатим життєвим і читацьким досвідом. У молодших школярів воно, як правило, знаходиться в зоні найближчого розвитку.
Специфіка сприйняття 8-9-літніх читачів така, що все різноманіття переживань дитина виражає одним словом «подобається».
Для успішного залучення дітей до читання необхідно знати їх читацькі інтереси: які книги користуються серед них найбільшим успіхом, що саме залучає дітей в книгах, як сприймається ними літературний герой, і який виховальний вплив він надає.
Зростає роль дитячої бібліотеки і бібліотекаря. Тому в бібліотеці розробляються програми по розвитку у дітей інтересу до читання, максимально відповідні потребам і запитам дітей, які потребують не тільки отримання конкретного документа, але і в організації їх читацької діяльності, продуманого дозвілля, спілкування, формування культурного кругозору.
Саме тому широке застосування в практиці роботи дитячих бібліотек знайшли ігрові форми і методи. Гра - основна форма активності дитини. На думку психологів і педагогів, в грі всі сторони особистості формуються в єдності і взаємодії. Саме в ній відбуваються значні зміни в психіці дитини, що готують перехід до нової, більш високої стадії розвитку.
Гра є джерелом розвитку і створює зону найближчого розвитку. Дитина, граючи ту або інакшу роль, не тільки фіктивно переноситься в чужу особистість; приймаючи на себе і входячи в неї, він розкриває, збагачує, заглиблює свою власну особистість.
Імпровізований дитячий театр, дитяча самодіяльність в більшості випадків виникають під впливом прочитаної книги і найбільш яскраво виявляються в грі-бесідах з персонажами книг і в грі-драматизаціях. Діти, розігруючи сценки з улюблених казок, розповідей, глибше пізнають мотиви поведінки героїв, у них розвиваються творчі здібності, уміння спілкуватися один з одним, збагачується словниковий запас, удосконалюється мова.
У бібліотечній практиці знайшли широке застосування рольові і пізнавально-розважальні ігри, що моделюють певні ситуації, ігри-змагання і комплексні масові заходи (наприклад, конкурси знавців різних жанрів літератури, читацькі конференції в формі ділової гри, літературні турніри, театралізовані уявлення). Також часто використовуються в бібліотеці, дидактичні літературні ігри, - різновид гри з правилами, створеної з метою навчання і виховання дітей коштами літератури, поглиблення сприйняття прочитаного, залучення до самостійного читання, формування культури читання. Дидактична гра тренує пам'ять, мислення, уяву; підвищує інтерес до тексту твору, даює можливість краще запам'ятати їх назви, авторів, імена героїв.
Популярними формами і методами ігрової діяльності, направлених на формування читацького інтересу молодших школярів і культури читання стали наступні:
літературний театр (включає драматизацію, виразне читання, демонстрацію малюнків і виробів, прослуховування музичних творів);
літературна композиція по творах дитячих поетів і письменників;
музей літературних героїв;
казкові турніри;
свята книги;
конкурси іллюстрацій до прочитаної книги;
ерудит-конкурси де за основу взяті телевізійні конкурси: «Найрозумніший», «Зоряний час», «Брейн-ринг», «Що? Де? Коли?»
літературні ігри що активізують читання, стимулюють звернення дітей до художньої, науково-пізнавальної, довідкової літератури, розвивають логічне мислення. Для найменших читачів в бібліотеці ще може бути гра «Знавці казок». Читачам пропонується пригадати, наприклад, казки, в яких літературний герой, імя, якого починається з певної літери («К» - «Колобок», «Кіт у чоботях», «Котигорошко»). Або назвати казку за поясненням. Наприклад, одним із завдань може бути таке: цей будинок ніхто не будував, жити в ньому мали право лише 5 братів, але в скрутну хвилину вмістилося майже все лісове царство. (Рукавичка).
калейдоскоп літературних казок – зацікавить читачів молодшого шкільного віку. Під час підготовки заходу діти читають літературні казки, а на заході дивляться театралізовані уривки, відгадують автора, назву казки..
літературні подорожі по книгах. Учасники подорожі обирають маршрути, заповнюють щоденники подорожі, складають карти, малюють малюнки.
Віртуальні екскурсії – за допомогою активного впровадження бібліотеками комп’ютерних технологій, користувачі бібліотек мають змогу знайомитись з художніми шедеврами, здійснювати захоплюючі віртуальні подорожі по кращих музеях, найбільших бібліотеках світу. В бібліотеках, де є доступ до Інтернету, дітям цікаво буде здійснити віртуальні мандрівки на сайти Діда Мороза і Санта Клауса, Гаррі Поттера, улюблених письменників, казкових героїв. Ця форма поєднує можливості Інтернету і книги, адже віртуальні екскурсії проводяться в поєднанні з традиційними методами – бібліографічним оглядом, вікториною, літературною грою. На сайтах дитячих бібліотек України можна знайти приклади віртуальних екскурсій по бібліотеці, рідному місту, вікторини в режимі on-line.
Усі ці та інші заходи дають змогу правильно формувати культуру читання у дітей, прагнення до книги, як до джерела духовного розвитку, виховувати потребу і навички звертання до книги та вміння користуватися нею, формувати особисті мотиви читання з раннього віку дитини, сприяти розвитку правильного та якісного читання, залучення до активного відвідування дітьми бібліотеки.